Winter 2023 Commencement College of Applied Science and Technology
Schools and Departments
- Agriculture
- Criminal Justice Sciences
- Family and Consumer Sciences
- Health Sciences
- School of Information Technology
- School of Kinesiology and Recreation
- Technology
Master's Degree Recipients
Congratulations to all students receiving their Master's degrees.
- Aman Agarwal
- School of Information Technology
- Eric Agyemang
- School of Information Technology
- Sandra Ahenkorah
- Technology
- William J. Alexander
- School of Kinesiology and Recreation
- Comfort Alorh
- Technology
- Felix Kwame Amenuvor
- Technology
- Yasoda Krishna Reddy Annapureddy
- School of Information Technology
- Zack Scott Annexstad
- School of Kinesiology and Recreation
- Himateja Arukala
- School of Information Technology
- Kara Barling
- Agriculture
- Rebecca Elizabeth Bell
- Family and Consumer Sciences
- Samira Bezzaz
- Technology
- Sadie Marie Brock
- Family and Consumer Sciences
- Hannah Brudi
- Agriculture
- Tharun Kumar Chennaboina
- Technology
- Jahnavi Chintalacheruvu
- School of Information Technology
- Alexander Joseph Crews
- Technology
- Ashley Marie Czerwinski
- Family and Consumer Sciences
- Sarah Elizabeth Duehr
- School of Information Technology
- Grace Ashley Emerson
- Family and Consumer Sciences
- Mona Fazel Sarjoui
- Technology
- Mary Siri Chandana Gade
- School of Information Technology
- Ajay Gogineni
- School of Information Technology
- Shashaank Reddy Gurrala
- School of Information Technology
- Shabaan Hossain
- Technology
- Nai-Chun Huang
- Family and Consumer Sciences
- Md Lokman Hussain
- Criminal Justice Sciences
- Ishita Prakashchandra Jain
- Family and Consumer Sciences
- Ritwik Jain
- Technology
- Caseelynn Annette Johnston
- Agriculture
- KeAira J. Jones
- Criminal Justice Sciences
- Sushanth Jonnala
- School of Information Technology
- Sruthi Kalidindi
- School of Information Technology
- Chaitanya Kumar Kantem
- School of Information Technology
- Manideep Reddy Kasireddy
- School of Information Technology
- Aishwarya Kasthala
- School of Information Technology
- Venkata Sai Prashanthi Kasturi
- School of Information Technology
- Anirudh Kathikar
- School of Information Technology
- Asmit Kaur
- Family and Consumer Sciences
- Mohammad Taimoor Kayani
- Technology
- Rishitha Kesharaju
- School of Information Technology
- Muhammad Faizan Khalil
- Technology
- Nadine Khoury
- Family and Consumer Sciences
- Jake Patrick King
- Criminal Justice Sciences
- Allison Jane Ladd
- Family and Consumer Sciences
- Changhee Lee
- School of Kinesiology and Recreation
- Ashok Kumar Mannam
- School of Information Technology
- Shashank Maragani
- School of Information Technology
- Nikhil Maram
- School of Information Technology
- Aditya Reddy Matta
- School of Information Technology
- Jacob Theodore Miceli
- Family and Consumer Sciences
- Abdul Mansoor Khan Mohammad
- School of Information Technology
- Emily Marie Monje
- Family and Consumer Sciences
- Chloe Michelle Morrell
- Family and Consumer Sciences
- Zachary Lee Mueller
- School of Kinesiology and Recreation
- Chaitanya Mukkapati
- School of Information Technology
- Rachel Marlene Newman
- Agriculture
- Ifeoluwa Victor Olawore
- School of Kinesiology and Recreation
- Graduating with a second major in Technology
- Samson Akintunde Olorunsiwa
- Technology
- Lauren Navin O'Meara
- Family and Consumer Sciences
- Grace Opoku Agyemang
- Family and Consumer Sciences
- Bala Ridhima Reddy Oruganti
- School of Information Technology
- Jordan Osborne
- Technology
- Shalini Pacha
- School of Information Technology
- Sharon Marie Padilla
- Technology
- Sai Krishna Pallepati
- School of Information Technology
- Ketulkumar Pinakinbhai Patel
- Technology
- Madeleine Julia Perry
- School of Information Technology
- Caitlyn Aleesha Pote
- Family and Consumer Sciences
- Thareesh Ramisetty
- School of Information Technology
- Hannah A. Rodriguez
- Criminal Justice Sciences
- Beatrice Rono
- Technology
- Marion C. Sakaluk
- Technology
- Juanita Mirekuaa Sefa
- Criminal Justice Sciences
- Keyur Shah
- School of Information Technology
- Rayana Basha Cherise Stevens
- Family and Consumer Sciences
- Brynan S. Stevens
- School of Kinesiology and Recreation
- Sana Tabassum
- School of Information Technology
- Reagen Gordon Tibbs
- Agriculture
- Klara Ticer
- Family and Consumer Sciences
- Van Nhi To
- Technology
- Alexia Tomirotti
- Family and Consumer Sciences
- Susan Onyeka Ugoh
- Technology
- Bhaskar Unguturu
- School of Information Technology
- Makiah B. Watson
- Family and Consumer Sciences
- Jiayu Yao
- Technology
- Benjamin Yeboah
- Agriculture
- Yueyang Zhao
- School of Information Technology
Bachelor's Degree Recipients
Congratulations to all students receiving their Bachelor's degrees.
- Ryan M. Abad
- Technology
- Joshua Shane Adams
- School of Information Technology
- Suraj Aireddy
- School of Information Technology
- David Patrick Alexakos
- Family and Consumer Sciences
- Andrew John Alfini
- Technology
- Molly A. Allen
- Family and Consumer Sciences
- Summa Cum Laude
- Garrett John Allen
- School of Kinesiology and Recreation
- Jaber Alsabah
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Mitchell Charles Apke
- School of Information Technology
- Anthony Joseph Arquilla
- Agriculture
- Alexander Julian Arwari
- Agriculture
- Emmanuel Magid Asekun
- School of Information Technology
- Ariel Atias
- School of Kinesiology and Recreation
- Cum Laude
- Brandon Charles Atten
- Agriculture
- Graduating with a second major in Animal Industry Management
- Bryanna Gabrielle Barker
- Criminal Justice Sciences
- Lane Elizabeth Barry
- School of Kinesiology and Recreation
- Cum Laude
- Dylan Chase Beavers
- Technology
- Jessica Anna Bekkerman
- Family and Consumer Sciences
- Sophia Carol Benjamin
- Criminal Justice Sciences
- Michael Anthony Bernitt
- Technology
- Christi Lee Berta
- Criminal Justice Sciences
- Cum Laude
- Morgan Lee Beschta
- Health Sciences
- Hannah P. Bianchi
- Agriculture
- Kenneth Alexander Blackburn
- Technology
- Summa Cum Laude
- Madison Nichole Blodgett
- Agriculture
- Gianna Felicity Bottom
- Criminal Justice Sciences
- Graduating with a second major in Politics and Government
- Levi Allen Bottomley
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Thomas Charles Bradford
- School of Kinesiology and Recreation
- Nicholas Allen Edwards Bradshaw
- School of Kinesiology and Recreation
- Nathan Alexander Brose
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Eileen Louise Brown
- Criminal Justice Sciences
- Kaitlyn Marie Brown
- Criminal Justice Sciences
- Margo Mae Brzezinski
- Family and Consumer Sciences
- Ashley Nicole Buchmiller
- Family and Consumer Sciences
- Summa Cum Laude
- Lauren Marie Buggar
- School of Information Technology
- Tyler Burnett
- Technology
- Summa Cum Laude
- RJ M. Burt
- School of Kinesiology and Recreation
- Michelle R. Burton
- Family and Consumer Sciences
- Makayla S. Byndum
- Family and Consumer Sciences
- Christian Anthony Camacho
- Family and Consumer Sciences
- Christopher Nathaniel Campos
- Technology
- Samuel Michael Cangialosi
- School of Kinesiology and Recreation
- Jack Ryan Carlson
- Technology
- Michelle Carreno
- Criminal Justice Sciences
- Kendall Antony Carter
- School of Information Technology
- Patrick J. Castellano
- Technology
- Anita Argentino Cavalcante
- Criminal Justice Sciences
- Cum Laude
- Chase T. Cavanaugh
- Technology
- Natalie Ann Ceman
- Criminal Justice Sciences
- Alejandro Reniery Cerrato
- School of Kinesiology and Recreation
- Reine Chartouni
- School of Information Technology
- Cum Laude
- Tyler Andrew Churchill
- Technology
- Talia Claucherty
- School of Kinesiology and Recreation
- Currently serving in the Air National Guard
- Alyssa Conde
- Criminal Justice Sciences
- Andrea Cooper
- Family and Consumer Sciences
- Kayla Costic
- Criminal Justice Sciences
- Summa Cum Laude
- Corey James Craig
- School of Information Technology
- Carter Jackson Crokin
- Criminal Justice Sciences
- Hayden Richard Cross
- Agriculture
- Summa Cum Laude
- Jude Crozier
- Agriculture
- Catarina Justice Crumley
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Michael Scott Cusack
- School of Information Technology
- Alexis Dauck
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Grant Michael Daykin
- Criminal Justice Sciences
- Joseph Anthony De Vita
- Technology
- Cum Laude
- Michaela Noel Dennis
- School of Information Technology
- Graduating with a dual degree in School of Theatre and Dance
- Zachary E. DeRose
- School of Information Technology
- Sharon Dhali
- School of Information Technology
- Cum Laude
- David Michael Dhermy
- School of Information Technology
- Cum Laude
- Sarah Lynn Dietrich
- Health Sciences
- Alexander Jack Diffor
- Technology
- Magna Cum Laude
- Graduating with a second major in Graphic Communications
- Jerrell Diggs
- Criminal Justice Sciences
- Mara Ann Dimitroff
- School of Information Technology
- Magna Cum Laude
- Adrian Djedovic
- Technology
- Jacob Duane Donaldson
- Agriculture
- Kayla Marie Dorband
- Family and Consumer Sciences
- Kyle E. Drackley
- School of Information Technology
- Michael Duncan
- Technology
- Tabari Hasanii Dunlap
- Technology
- Steven Joseph Dvorak
- School of Kinesiology and Recreation
- Nicole Ryan Ermilio
- Health Sciences
- Summa Cum Laude
- Bryan Joseph Feirtag
- School of Information Technology
- Cum Laude
- William Chan Fenlon
- School of Information Technology
- Jada Sterling Frazier
- Criminal Justice Sciences
- Fabian Galicia
- Criminal Justice Sciences
- Juan L. Garcia
- Criminal Justice Sciences
- KaNiyah Jaynee Gill
- Technology
- Aneel Singh Gillan
- School of Information Technology
- Max Raymond Glavan
- School of Kinesiology and Recreation
- Alysa Ryan Goldman
- Family and Consumer Sciences
- Gabrielle A. Goldsberry
- Criminal Justice Sciences
- Ryan A. Gould
- Technology
- Collin David Grady
- School of Kinesiology and Recreation
- Summa Cum Laude
- Melissa Isabella Gray
- Criminal Justice Sciences
- Wyatt Scott Gregoire
- School of Information Technology
- Gregory Gullo
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Justin Michael Gutter
- School of Information Technology
- Erin M. Haefner
- Family and Consumer Sciences
- Ian W. Hale
- Technology
- Taylor Carolyn Hall
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Hank Russell Hamilton
- Technology
- Brandon D. Hands
- School of Information Technology
- Emily Dawn Harris
- Health Sciences
- Summa Cum Laude
- Lauren K. Harris
- School of Kinesiology and Recreation
- Summa Cum Laude
- Tatiana Harvel
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Presley Anne Hatton
- School of Kinesiology and Recreation
- Christian Hernandez
- Criminal Justice Sciences
- Kirstin Hillenburg
- Technology
- Magna Cum Laude
- Nathan Egan Hines
- Health Sciences
- Cum Laude
- Brianna M. Hofsteadter
- Family and Consumer Sciences
- William J. Hoogland
- Health Sciences
- Summa Cum Laude
- Loyal Avery Bryce Howard
- Criminal Justice Sciences
- Braydon Thomas Hughes
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Jalen Hunter
- School of Information Technology
- Udo Gold Ihekwaba
- School of Information Technology
- Niknam Iranmanesh
- School of Information Technology
- Willis Melker Isaksson
- Technology
- Summa Cum Laude
- Chloe Jacob
- Technology
- Blake Thomas Jacobs
- School of Information Technology
- Allen Jenkins III
- School of Kinesiology and Recreation
- A Veteran of the United States Marine Corps
- Vanessa Jensen
- Agriculture
- Noureldin Ahmed Jibril
- Health Sciences
- Magna Cum Laude
- Wyatt Lee Jones
- Agriculture
- Kayla Jones
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Benedicte Mpala Kazigwa
- School of Information Technology
- Tristan Kendall
- School of Information Technology
- Cum Laude
- Sadee Jean Kinder
- Criminal Justice Sciences
- Megan Elizabeth Klein
- Criminal Justice Sciences
- Rhett Steven Kocher
- Agriculture
- Natalee Skylar Kost
- Technology
- Amanda Kathleen Kovats
- Criminal Justice Sciences
- Alina Dorota Krembuszewski
- School of Information Technology
- Magna Cum Laude
- Mary L. Kupperschmid
- Technology
- Summa Cum Laude
- Kayleigh Marie Laesch
- Agriculture
- John Robert Laird
- Technology
- Grant C. Lane
- School of Information Technology
- Monica Lazaro
- Family and Consumer Sciences
- Magna Cum Laude
- Jonathon Robert Lee
- School of Information Technology
- Megan Lefebvre
- School of Information Technology
- Ryan Scott Leone
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Jacob Tylen Levy
- School of Information Technology
- A Veteran of the United States Navy
- Mattie Jane Lieb
- Agriculture
- Cum Laude
- Haohan Lin
- Family and Consumer Sciences
- Ryan C. Liska
- School of Information Technology
- Alec Mitchell LoCascio
- School of Information Technology
- Aleksey D. Lossev
- School of Information Technology
- Rashell Lucas
- Agriculture
- Madison Danielle Lucas
- Family and Consumer Sciences
- Peter Anthony Lullo
- School of Information Technology
- Hanna Leighann Lyon
- Agriculture
- Graduating with a second major in Agronomy Management
- Tatiana Gisela Macias
- Criminal Justice Sciences
- William Joseph Scott Maire
- Technology
- Summa Cum Laude
- Jose Luis Marban Jr.
- School of Kinesiology and Recreation
- Bryden Allen Marshall
- Criminal Justice Sciences
- James Martin
- Agriculture
- Sidney Claire McClure
- School of Kinesiology and Recreation
- Summa Cum Laude
- Derek James McCoy
- School of Kinesiology and Recreation
- David Michael McCoy
- Technology
- Melissa Kay McVey
- School of Kinesiology and Recreation
- Juan Angel Mena Jr.
- Technology
- Olivia Katherine Summer Mennel
- Criminal Justice Sciences
- Mark Alvin Patnubay Milan
- School of Information Technology
- Christian John Miller
- Agriculture
- Clayton R. Miller
- School of Kinesiology and Recreation
- Magna Cum Laude
- James David Miller
- School of Kinesiology and Recreation
- Grant Thomas Miller
- Technology
- Summa Cum Laude
- Kiara Mills
- Family and Consumer Sciences
- Alexander Blake Minow
- Criminal Justice Sciences
- Allison Rose Monaghan
- School of Kinesiology and Recreation
- Jacob Nathaniel Morgan
- School of Information Technology
- Derin J. Mosak
- School of Kinesiology and Recreation
- Benjamin Oliver Mount
- Technology
- Madison Lynne Nau
- Agriculture
- Magna Cum Laude
- William Dana Neumann
- School of Information Technology
- Ava Marie Nicastro
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Noah Michael Nicholas
- School of Information Technology
- Julianna C. Nordentoft
- Criminal Justice Sciences
- Logan Scott Norsworthy
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Mickey Nunez
- Agriculture
- Albert Nytko
- School of Information Technology
- Samson Okunola
- School of Information Technology
- Taoreed A. Olowu
- Criminal Justice Sciences
- Carson Ryan Oltman
- Health Sciences
- Kordel Brock Owen
- School of Information Technology
- Taylor Kathryn Pagel
- Family and Consumer Sciences
- Mallory Nicole Paolucci
- Family and Consumer Sciences
- Magna Cum Laude
- John Paquette
- Agriculture
- Michael Calogero Park
- School of Kinesiology and Recreation
- Darek Howard Perrine
- Criminal Justice Sciences
- Currently serving in the Army National Guard
- Maddie Jane Petit
- Criminal Justice Sciences
- Summa Cum Laude
- Dalton Tyler Petro
- School of Kinesiology and Recreation
- Olga Valereivna Phelps
- Criminal Justice Sciences
- Christopher T. Pollard
- School of Kinesiology and Recreation
- Summa Cum Laude
- Emma Paige Porter
- Family and Consumer Sciences
- Trey Russell Potts
- Criminal Justice Sciences
- Natalie Marie Rainey
- School of Kinesiology and Recreation
- Nathanael Jack-Douglas Rardin
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Cole C. Reif
- Criminal Justice Sciences
- Joseph Edward Reilley
- School of Information Technology
- Declan McKenzie Rhodes
- Agriculture
- Kobe Preston Rios
- Criminal Justice Sciences
- David Rudnicki
- Criminal Justice Sciences
- Tsanko Atanasov Rusev
- Criminal Justice Sciences
- Madison Rose Ruzella
- School of Kinesiology and Recreation
- Luke J. Ryan
- School of Kinesiology and Recreation
- Jacob Loren Saathoff
- Technology
- Kennedi Salz
- Agriculture
- Sivani Sayani
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Ali R. Scace
- Family and Consumer Sciences
- Cum Laude
- Alexandria Jacqueline Schick
- School of Information Technology
- Benjamin Richard Schoepke
- Technology
- Treyton Richard Scholl
- Technology
- Lane R. Schumacher
- Agriculture
- Cum Laude
- Blake Allen Scribner
- Technology
- Nicolas Serafini
- Agriculture
- Erin Marie Seymour
- Family and Consumer Sciences
- Katy Lee Shawke
- School of Kinesiology and Recreation
- Rachel Shride
- Health Sciences
- Summa Cum Laude
- Nicolas Siguenza
- School of Information Technology
- Rajvir Singh
- Criminal Justice Sciences
- Madelyn Marie Skelton
- School of Kinesiology and Recreation
- Lucas F. Smith
- Agriculture
- Brandon J. Snead
- School of Information Technology
- Jacob R. Soto
- School of Information Technology
- Noel Soto Jr.
- School of Information Technology
- Kokayla Southall
- Criminal Justice Sciences
- Layna Louise Spratt
- Agriculture
- Ellen Jean Springer
- Agriculture
- Anthony Matthew Stahurski
- Criminal Justice Sciences
- Currently serving in the Army National Guard
- Benjamin Ethan Stepen
- School of Kinesiology and Recreation
- Summa Cum Laude
- Sarah Rae Stevens
- Agriculture
- Magna Cum Laude
- Magdalena M. Stromidlo
- Criminal Justice Sciences
- Cum Laude
- David Sullivan
- School of Information Technology
- Jacob Sullivan
- School of Kinesiology and Recreation
- Summa Cum Laude
- Joseph Anthony Sutton
- School of Kinesiology and Recreation
- Cum Laude
- Ryan Thomas Swiecicki
- School of Kinesiology and Recreation
- Austen Ray Tankersley
- School of Information Technology
- Stephanie Theodore
- Health Sciences
- Taylor Thigpen
- Agriculture
- Maysun L. Tho
- School of Information Technology
- Kathleen Elizabeth Tierney
- Agriculture
- Graduating with a second major in Agribusiness
- Will Charles Tiffany
- Technology
- Cum Laude
- Ross Tomlinson
- Criminal Justice Sciences
- Josephine Lena Trainor
- Health Sciences
- Summa Cum Laude
- Justin Sabastian Turziak
- School of Information Technology
- Patrick Tworek
- School of Information Technology
- Stephani Chonta Tyler
- Family and Consumer Sciences
- Zachary Thomas Urbanski
- Technology
- Andrew D. Van Hoveln
- School of Information Technology
- Summa Cum Laude
- Matthew Joseph Varchetto
- Technology
- Willianys Vargas
- Criminal Justice Sciences
- Ricardo Villarreal Lattanzio
- Technology
- Darius Andre Walker
- Technology
- Emma Lauren Watson
- Family and Consumer Sciences
- Magna Cum Laude
- Matthew Lawrence Wedig
- School of Kinesiology and Recreation
- Jack Kelly Weston
- Technology
- Mikayla Susan White
- School of Kinesiology and Recreation
- Isaak Edward Whiteaker
- Health Sciences
- Owen Whitlock
- Agriculture
- Lydia F. Widener
- Technology
- Summa Cum Laude
- Adam G. Wierenga
- School of Information Technology
- Alexa Renee Wiesbrock
- Agriculture
- Emma Nolan Williams
- Criminal Justice Sciences
- Olivia Katherine Williams
- Family and Consumer Sciences
- Benjamin Howell Williams
- School of Information Technology
- Aidan Cole Williamson
- School of Information Technology
- Maximum Hunter Wilson
- School of Information Technology
- Max Lee Wilwohl
- Criminal Justice Sciences
- Summa Cum Laude
- Robert Wisz
- School of Information Technology
- Karley Joanne Wolfe
- Agriculture
- Cum Laude
- Mason N. Young
- Agriculture
- Cum Laude
- Graduating with a second major in Agribusiness
- Christian David Young
- School of Information Technology
- Alaina Grace Zajac
- Family and Consumer Sciences
- Miranda Lee Zube
- Health Sciences
Share Your Celebration
Showcase how you are celebrating by using #RedbirdProud on Facebook and Instagram!
Alumni Association
All graduates are automatically members of the Illinois State University Alumni Association. This volunteer organization serves more than 240,000 living alumni, the University, and its students.